Aparaty ruchome


         Bardzo efektywne w wieku rozwojowym tj w okresie od wymiany uzębienia mlecznego na stałe do skoku wzrostu pacjenta (tj 11-14 lat). Powolna rozbudowa kości szczęk odbywa się przy udziale małych sił wyzwalanych w aparatach płytowych przez elementy mechaniczne tj śruby, sprężyny oraz łuki wargowe wykonane z drutu. Wykonywane z akrylu w różnych kolorach, z brokatem, zdobione tatuażami.

         Pozytywnie wpływa na opadanie podniebienia twardego, prostoliniowe kształtowanie przegrody nosowej oraz funkcję i drożność zatok szczękowych szczególnie ważne u alergików. Ułatwia późniejsze szeregowanie zębów aparatem stałym i ogranicza możliwość ekstrakcji zębów stałych w przyszłości.
          Powinny być noszone 12-14 godzin. Kluczową rolę w leczeniu odgrywa postawa rodziców i motywacja małego pacjenta. W myśl zasady aparaty wyjmowane działają tylko wtedy, gdy są w buzi leczonych dzieci. Przykłady prostych aparatów płytowych wykonywanych w naszym gabinecie:
 
 
 

         Innymi skutecznymi aparatami są aparaty czynnościowe m.in. Twin Blocki. Źródłem działających sił są mięśnie ust, policzków i języka, które są wtórnie aktywowane przez przez lekarza przez uzyskanie nowej wymuszonej pozycji żuchwy względem szczęki, przez tzw Zgryz Kostrukcyjny.

         Znoszą nieprawidłowe napięcie mięśniowe, wykształcają nowe i prawidłowe nawyki. Stymulują żuchwę do doprzedniego wzrostu, dodatkowo odblokowując środkowe drogi oddechowe, dziecko  unika nieprawidłowej pozycji głowy co jest szalenie istotne dla rozwijającego się kręgosłupa. Aparaty noszone maksymalnie długo, też podczas jedzenia. Łatwe w adaptacji u pacjentów, poprzez swoją ograniczoną wielkość. Zdejmowane tylko na czas mycia zębów oraz podczas uprawiania sportów.Alternatywę wobec powyższych stanowią aparaty elastyczne (myobrace i trainery). Stosowane w korekcie niewielkich wad i eliminacji złych nawyków, które w okresie rozwoju mają istotny wpływ na kości i pozycję zębów. Do przygotowania nie wymagają wycisków. Mogą być stosowane u dzieci od 3 roku życia, ciężko współpracujących. Niekiedy łączone z aparatami stałymi u dorosłych pacjentów.copyrights 2018 © cms-panel.pl